268
1120253

MATTA, semiantik/antik Keshan figural, "Motachem", ca 217 x 135 cm (samt en kortsida med 2,5 cm slätväv).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Från omkring 1880-1920. Polykromt landskap med sittande dervisch vid vatten med fiskar, blommande träd med fåglar, hjortar och inskription: Nour Ali Shah. I fonden palats och byggnader. Mörkblå huvudbård med fåglar, blommor och kartuscher med inskriptioner. Sekundärbårder med inskriptioner i kartuscher. Inskriptioner från poesiboken Masnavi Molavi av Jalal al-din Rumi, räknad som den viktigaste Sufi poesin som någonsin skrivits. Sannolikt Manchester ull.

Smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador.