Röd botten med en stor benvit medaljong med en mindre ljusblå medaljong, polykroma hörnornament, stiliserade blom-, palmett- och arabeskrankor. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomrankor.
Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.