269
1156392

MATTA, antik/semiantik Keshan Motachem, ca 213 x 141,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Röd botten med en stor benvit medaljong med en mindre ljusblå medaljong, polykroma hörnornament, stiliserade blom-, palmett- och arabeskrankor. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomrankor.

Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.