272
1138859

MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 417,5 x 326 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).

Utropspris
110 000 - 140 000 SEK
9 710 - 12 400 EUR
10 100 - 12 900 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med stora polykroma palmetter och blomrankor. Bred röd huvudbård med stor blad-, palmett- och blomranka.

Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar och iknytningar. En kortsida saknar fransar.