279
1145992

BRODERI, semiantikt Rascht, Persien (Iran), ca 312,5 x 311 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Botten av olikfärgade tyger med rika polykroma broderier av medaljonger, blommor, rankor, blombuketter samt breda och smala bårder.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre hål och skador.