280
1139196

KELIM, två delar, antik Reyhanlı, sydöstra Anatolien, ca 290,5 x 79,5 cm respektive ca 289 x 76 cm.

Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
610 - 872 EUR
639 - 912 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Botten indelad i polykroma fält med stora nischer och medaljonger samt små stiliserade blommor och symboler. Tre bårder med blomrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar, smärre hål.

Proveniens

Nuvarande ägarens farfar köpte kelimen i Turkiet omkring 1930.

Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 218, detaljbild av en bård: c, sid 173.