281
1124831

MATTA, antik Shirvan sannolikt, ca 177 x 138,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Blå botten med polykroma figurer och fält samt datering och inskription 1327, 144/1909. Bred röd huvudbård med ornament.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, ett skadat hörn.