286
1156967

MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.

Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1 310 - 1 400 EUR
1 370 - 1 460 USD
Klubbat pris
13 500 SEK

Benvit botten med stor röd medaljong, polykroma hörnornament, palmett-, blom- och arabeskslingor. Ljusblå huvudbård med stora blom-, arabesk- och palmettrankor.

Obetydliga abrasher. Något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med senare avslutningar, en med delvis senare.