287
1133739

MATTA, SEMIANTIK VERAMIN, ca 318 x 210,5-212 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stort polykromt spaljémönster med palmetter, molnband, blommor och fåglar. Rödmelerad huvudbård med fåglar, blom- och palmettranka.

Abrasher. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.