371
1153678

Henric Ankarcrona

(Sverige, 1831-1917)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Henric Ankarcrona
(Sverige, 1831-1917)

HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.

Kavalleristrid vid Atlasbergen. Olja på uppfodrad duk 25 x 37,5 cm. Samtida ram.

Uppfofrad duk, krackelerad, retusch, smärre färgbortfall.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Drömrummet", 6 juni - 4 september 2011.