372
1152125

Henric Ankarcrona

(Sverige, 1831-1917)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Henric Ankarcrona
(Sverige, 1831-1917)

Beduiner i öknen

Signerad Henric Ankarcrona. Märkt a tergo med pappersetikett "Elfsjö fideikommiss Enneska samlingen" (Herman Ennes 1825-93). Olja på pannå 24 x 40,5 cm.

Proveniens

Hovmarskalk Herman Ennes (1825-93), gift med Axelina Lovisa Lagerbielke (1832-91), Älvsjö gård, Stockholm.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Elfsjö, sid. 74, om Enneska samlingen.