Beduiner i öknen
Signerad Henric Ankarcrona. Märkt a tergo med pappersetikett "Elfsjö fideikommiss Enneska samlingen" (Herman Ennes 1825-93). Olja på pannå 24 x 40,5 cm.
Hovmarskalk Herman Ennes (1825-93), gift med Axelina Lovisa Lagerbielke (1832-91), Älvsjö gård, Stockholm.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Elfsjö, sid. 74, om Enneska samlingen.