374
1157041

Carl Johan Fahlcrantz

(Sverige, 1774-1861)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sverige, 1774-1861)

Uppsala domkyrka i månsken

Signerad C. Fahlcrantz och daterad 1820. Duk 39 x 49 cm. Samtida förgylld ram.

Vyn är tagen från Östra Ågatan vid Kvarnfallet och visar domkyrkan med de s k Hårlemanska huvarna från 1748, vilka revs i samband med ombyggnaden 1885-93. Byggnaden som syns till vänster i tavlan med sitt runda torn är Domtrapphuset, vilken anses vara den äldsta kvarvarande byggnaden i Uppsala efter Domkyrkan.

En förstudie i blyerts, 16 x 29.5 cm., finns bevarad i en skissbok i Nationalmuseum (NM 369/1926).
En något mindre version i olja, 34 x 45 cm., även den signerad och daterad 1820, finns i Nationalmuseum (NM 2010) (M. Wilken, Carl Johan Fahlcrantz. Ein Landschaftsmaler der skandinavischen Nationalromantik, Phd, 2006, nr. 29).

Konstnär