379
1130518

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Carl larsson, "sommar i sundborn" / "flicka i trädgård".

"Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård"

Signerad C.L. inom en cirkel och daterad 1913. Akvarell 53 x 76 cm.

Utropspris:

3 000 000 - 3 500 000 SEK

286 533 - 334 288 EUR

Klubbat pris:
4 550 000 SEK
Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 29-30 maj 2002, kat nr 2132; privat samling, Paris.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1913, sid 147 som nr 1524.

Övrigt

Nationalmuseums utställning "Carl Larsson. L’imagier de la Suède" (7 mars – 7 juni 2014) på Petit Palais –Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris betonade, vilket utställningens titel förtydligar, Carl Larssons betydelse som skapare av en bestående bild av Sverige samt det ”typiskt svenska”, vilket framförallt, de franska besökarna tog fasta på med stor förtjusning.

Torsten Gunnarsson (tidigare chef för samlingarna på Nationalmuseum) har beskrivit hur Carl Larsson i stor utsträckning kommit att prägla synen på det typiskt svenska:

"Carl Larsson befann sig under en stor del av sitt liv i centrum av den svenska konstutvecklingen. Han hade stora framgångar och redan samtiden kom att betrakta hans konst som symbol för något typiskt svenskt. I vår tid har den blivit en ofrånkomlig del av svenskt 1800-tal och satt tydligare spår i svensk smak än någon annan konstnärs verk".

Att makarna Larssons nationalromantiska inredningsideal samt dess förevigande i form av Carls akvareller även gjort betydande avtryck internationellt framgår av de många utställningar som visats utomlands efter konstnärens död år 1919. Sett till de senaste decennierna har konstnärens verk uppmärksammats i New York, London, München, Bergen, Köpenhamn och Helsingfors, för att bara nämna några platser. På den senaste utställningen i Danmark (på Ordrupgaard museum, 24 september 2014 – 8 februari 2015) var, för övrigt, intresset så översvallande att samtliga utställningskataloger sålde slut!
Så sent som i höstas (september-december 2018) visade Sompo Japan Nipponkoa Museum of Art i Japan en omfattande utställning, ”Carl Larsson and his Home –Art of the Swedish Lifestyle”, som ett led i firandet av 150 år av diplomatiska kontakter mellan Sverige och Japan.

Nyckeln till Carl Larssons internationella framgångar står, intressant nog, just att finna på hemmaplan. Carl och Karin Larssons familjeliv är noga skildrat av konstnären där vi som åskådare lärt känna deras hem och vanor genom otaliga illustrationer och målningar vilka etablerat Carl och Karin som "skapare av ett svenskt ideal". Detta gäller framförallt motiven från Lilla Hyttnäs i den lilla byn Sundborn i Dalarna.

Föreliggande bedårande trädgårdsbild från Sundborn kommer närmast från en privat fransk samling i Paris där den befunnit sig i ett par decennier efter att ha förvärvats av en samlare vilken förälskade sig i Carl Larssons bild av Sverige. I motivet står verkligen den svenska sommaren i sin fullaste prakt där motivet fångar konstnärens dotter Lisbeth, hemma på ledighet från sitt arbete i England, sittande på gårdsplanen bakom Lilla Hyttnäs. Hennes gröna klänning samt den röda pinnstolen utgör koloristiska blickfång, eller accenter, vilka får resonans i förgrundens översinnligt prunkande trädgårdsblommor med bl. a. vallmo, pioner och smörblommor. I fonden känner vi igen bron där familjens roddbåt brukade ligga förtöjd samt bortom den Sundbornsån med Bullerholmen på ena sidan och åkerfält på den andra. Det är ett äkta uttryck för det slags vardagspoesi som Carl Larsson så genialiskt fäste på papper eller duk och som ännu i våra dagar älskas världen över.

Om auktionen
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33