Kan inte nå servern
379
1130518

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
273 000 - 319 000 EUR
287 000 - 335 000 USD
Klubbat pris
4 550 000 SEK
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Sommar i Sundborn" / "Flicka i trädgård"

Signerad C.L. inom en cirkel och daterad 1913. Akvarell 53 x 76 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 29-30 maj 2002, kat nr 2132; privat samling, Paris.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1913, sid 147 som nr 1524.

Övrig information

Nationalmuseums utställning "Carl Larsson. L’imagier de la Suède" (7 mars – 7 juni 2014) på Petit Palais –Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris betonade, vilket utställningens titel förtydligar, Carl Larssons betydelse som skapare av en bestående bild av Sverige samt det ”typiskt svenska”, vilket framförallt, de franska besökarna tog fasta på med stor förtjusning.

Torsten Gunnarsson (tidigare chef för samlingarna på Nationalmuseum) har beskrivit hur Carl Larsson i stor utsträckning kommit att prägla synen på det typiskt svenska:

"Carl Larsson befann sig under en stor del av sitt liv i centrum av den svenska konstutvecklingen. Han hade stora framgångar och redan samtiden kom att betrakta hans konst som symbol för något typiskt svenskt. I vår tid har den blivit en ofrånkomlig del av svenskt 1800-tal och satt tydligare spår i svensk smak än någon annan konstnärs verk".

Att makarna Larssons nationalromantiska inredningsideal samt dess förevigande i form av Carls akvareller även gjort betydande avtryck internationellt framgår av de många utställningar som visats utomlands efter konstnärens död år 1919. Sett till de senaste decennierna har konstnärens verk uppmärksammats i New York, London, München, Bergen, Köpenhamn och Helsingfors, för att bara nämna några platser. På den senaste utställningen i Danmark (på Ordrupgaard museum, 24 september 2014 – 8 februari 2015) var, för övrigt, intresset så översvallande att samtliga utställningskataloger sålde slut!
Så sent som i höstas (september-december 2018) visade Sompo Japan Nipponkoa Museum of Art i Japan en omfattande utställning, ”Carl Larsson and his Home –Art of the Swedish Lifestyle”, som ett led i firandet av 150 år av diplomatiska kontakter mellan Sverige och Japan.

Nyckeln till Carl Larssons internationella framgångar står, intressant nog, just att finna på hemmaplan. Carl och Karin Larssons familjeliv är noga skildrat av konstnären där vi som åskådare lärt känna deras hem och vanor genom otaliga illustrationer och målningar vilka etablerat Carl och Karin som "skapare av ett svenskt ideal". Detta gäller framförallt motiven från Lilla Hyttnäs i den lilla byn Sundborn i Dalarna.

Föreliggande bedårande trädgårdsbild från Sundborn kommer närmast från en privat fransk samling i Paris där den befunnit sig i ett par decennier efter att ha förvärvats av en samlare vilken förälskade sig i Carl Larssons bild av Sverige. I motivet står verkligen den svenska sommaren i sin fullaste prakt där motivet fångar konstnärens dotter Lisbeth, hemma på ledighet från sitt arbete i England, sittande på gårdsplanen bakom Lilla Hyttnäs. Hennes gröna klänning samt den röda pinnstolen utgör koloristiska blickfång, eller accenter, vilka får resonans i förgrundens översinnligt prunkande trädgårdsblommor med bl. a. vallmo, pioner och smörblommor. I fonden känner vi igen bron där familjens roddbåt brukade ligga förtöjd samt bortom den Sundbornsån med Bullerholmen på ena sidan och åkerfält på den andra. Det är ett äkta uttryck för det slags vardagspoesi som Carl Larsson så genialiskt fäste på papper eller duk och som ännu i våra dagar älskas världen över.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer