Kan inte nå servern
409
1134358

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Utropspris
1 800 000 - 2 000 000 SEK
160 000 - 177 000 EUR
167 000 - 185 000 USD
Klubbat pris
1 400 000 SEK
Köpinformation
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

"Under björkarna"

Signerad A. Edelfelt och daterad 1881. Utförd på Haiko sommaren 1881. Olja på pannå 33 x 23,5 cm.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Helsingfors, "Jubileumsauktion", 13-14 december 2009, kat nr 86; privat samling.

Övrig information

För Albert Edelfelt innebar år 1881 många resor, nya intryck samt ett intensivt skapande. Sedan 1874 var Edelfelt huvudsakligen bosatt i Paris, men i april företog han en längre resa till Spanien, för att därefter tillbringa några stärkande sommarveckor på gården Haiko i Finland. Till hösten reste han vidare till St. Petersburg i avsikt att måla porträtt. Vid denna tid var Edelfelt redan en etablerad samt erkänd konstnär med åtskilliga framgångar på Parissalongen bakom sig. Han var en efterfrågad porträttmålare med många prestigefulla beställningsuppdrag, bland dem även ett grupporträtt av den ryska kejsarfamiljen.

Med så många järn i elden är det lätt att förstå hur befriande det måste ha känts för konstnären att återvända till sina hemtrakter under sommarmånaderna. Albert Edelfelt hade vuxit upp tillsammans med sin mor och tre systrar (Ellen, Annie och Berta) på Kiala gård strax utanför Borgå. År 1880 köpte han förvaltarbostaden vid närbelägna Haiko herrgård. Denna plats, där han tre år senare också lät uppföra en ateljé, blev under återstoden av decenniet Edelfelts fasta punkt i hemlandet. Här tillbringade han vanligtvis somrarna och här tillkom över 200 av hans målningar, varav flera räknas till hans allra viktigaste verk.

"Under björkarna" är ett utsökt exempel på de friluftsmålningar som konstnären utförde på Haiko sommaren 1881. Den är målad med samma lätta och luftiga anslag som utmärker flera av hans bästa verk från Paris vid denna tid. Det nordiska ljuset och modellens lite vemodiga uttryck ger den dock en omisskännligt nordisk klang som var mycket uppskattad av den samtida franska publiken. Den avbildade unga flickan är sannolikt en av konstnärens systrar, vilka ofta och gärna stod modell för honom. Här poserar hon med ett orientaliskt parasoll vid sina fötter. Den färgstarka accenten bär tydligt vittnesmål om tidens fascination för japonismen; i Paris hade orientaliska föremål och japanska träsnitt just blivit högsta mode.

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer