410
1143956

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Klubbat pris
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Landskap med gärdsgård

Signerad Eugen och daterad 1889. Olja på duk 54 x 36,5 cm.

Motivet är troligtvis hämtat från Valdrestrakten i Norge där Prins Eugen befann sig med sin mor under sommaren 1889. I ett brev till Helena Nyblom skriver han: "Allt blir så enkelt och stort i skymningen. Den som bara kunde samla ihop alla olika intryck och så nedlägga dem i ett enda motiv, så att färgen skimrade och doftades och hördes. Det är bestämt lättare att återge sådant där i poesi. Det är inte så klibbigt och segt och motigt som oljefärgen!!" (H H Brummer, "Minnet av ett landskap", s 165)