411
1155945

Erik Tryggelin

(Sverige, 1878-1962)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Erik Tryggelin
(Sverige, 1878-1962)

"Hamngatan vid Kungsträdgården"

Signerad E. Tryggelin och daterad 21/1 1925. Olja på masonit 21 x 16 cm.

Med impressionistens penselföring och färgkänsla har Erik Tryggelin på ett mästerligt sätt fångat folkvimlet på Hamngatan vid Kungsträdgården en januaridag för snart ett sekel sedan.
Det är skymning och gaslyktorna har börjat tändas och lyser som stjärnor. Himlen och marken drar mot violett. Auktionens målning är en intensiv ögonblicksbild. Erik Tryggelin tog starkt intryck av impressionismen och behärskade tekniken till fulländning efter sina år i Paris på 1910-talet. Svensken ignorerade modernismen, men var inte främmande för att tänja på gränserna inom sin konstriktning.

Under sin vistelse i Paris utför Tryggelin 1911-1912 flera impressionistiska målningar i olja som vittnar om stor teknisk skicklighet och känsla. Ett exempel är "Rue Saint-Vincent, Montmartre". Väl hemma i Sverige skildrar han sedan Stockholm ur en impressionists ögon. Auktionens målning är med sina ljuseffekter, färgbehandling och kontraster ett nyckelverk i Erik Tryggelins konstnärskap. Målningen utgör samtidigt ett unikt tidsdokument från Stockholm.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

198. Ruud van Empel, "Connection", 2010.
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK