43
1147442

BYRÅ, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerad med jakaranda, valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av brun kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten "PGB". Längd 95, bredd 51, höjd 83,5 cm. Nyckel finns.

Fanerskador och -lagningar. Skivan med ett större nagg. Ett lås senare. Beslagskompletteringar.