45
1126433

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och amarant. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar med blommor i rutfält. Signerad på övertsa lådkanten med Hultstens stämpel (dock sliten). Längd 91, bredd 38, höjd 85 cm.

Möbelhistoria på Gripsholm, Skrifter från Kungl. Husgerådskammaren nr 4, Stockholm 1986, sid 73, jämför snarlik byrå av Jonas Hultsten som inköptes 1782 till prinsessan Sofia Albertinas våning på Gripsholms slott.