46
1098888

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Fanerad med björk, amarant, rosenträ och björkrot. Beslag aav mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av pilkoger, pilbåge och fackla på konsol, samt draperihängen. Längd 114, bredd 54, höjd 85 cm.

Fanerlagningar. Skivan med nagg. Nyckel saknas.