48
1133094

BYRÅ, tillskriven Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787), gustaviansk, 1770/80-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris

Fanerad med flertal träslag såsom jakaranda, rosenträ, björk, lönn och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Fem lådor. Inläggningar av blomsterbuketter och bladslingor, fronten med blomsterurna i medaljong, skivan med medaljong med trofé i form av pilkoger, pilbåge och jakthorn. Längd 120, bredd 54, höjd 87 cm. Medföljer intyg av Torsten Sylvén från 1998. Nyckel finns.

Något mastungen, benens förkroppade avslutningar senare. Fanerlagningar.

Bukowskis auktion december 2016, auktion 597, katalognummer 18, jämför gustaviansk byrå signerad av Anders Hallmén. Auktionens byrå och den signerade byrån har samma typ av sirlig blomsterslinga på hörnen.

Anders Hallmén gesällvandrade under tio år i Tyskland, Frankrike och England. Hans intarsiamotiv av bland annat blomsterbuketter och troféer i medaljongform visar starka internationella influenser.