49
1149438

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad, gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerad med jakaranda och ljust lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar med löpande hund, samt rosettupphängda medaljonger och lagerhängen. Längd 116, bredd 53, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Senare skiva. Torrsprickor. Fanerskador.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Norstedts 1996, jämför signerad byrå av Jonas Hultsten sid. 189.