50
1152118

BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Fanerad med amarant och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Märkt på baksidan med fragmenterad pappersetikett (ska stå "Elfsjö fideikommiss Enneska samlingen", se målningen med beduiner av H. Ankarcrona). Längd 92, bredd 50, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Renoverad, retuscher, fanerlagningar.

Proveniens

Hovmarskalk Herman Ennes (1825-93), gift med Axelina Lovisa Lagerbielke (1832-91), Älvsjö gård, Stockholm.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Elfsjö, sid. 74, om Enneska samlingen.

År 1775 köptes Älvsjö av friherre Axel Lagerbielke som gjorde egendomen till fideikommiss. Älvsjös siste fideikommissarie var sparbanksdirektören greve Erik Lagerbjelke. År 1930 sålde han kvarvarande markområde (utom parken och huvudbyggnaden) till Stockholms stad och 1968 följde själva gården.