51
1152227

BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), gustaviansk.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Signerad på ovansidan med pappersetikett "FREDRICH IWARSON STOCKHOLM". Längd 125, bredd 57,5, höjd 88,5 cm.

Ett bakben lagat. Lister av mahogny och mässing saknas ställvis. Nyckel saknas.

Proveniens

Carl Jacob Sundevall, född 22 oktober 1801 i Högestads socken, Skåne, död 2 februari 1875 i Stockholm, var en svensk zoolog. Efter en resa till Ostindien mellan 1827 och 1828 avlade han medicine licentiatexamen 1829 och blev medicine doktor följande år. År 1833 blev han intendent vid Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm. Byrån ärvde han sannolikt från fadern Jakob som dog 1846.

RAFFINERAD BYRÅ SIGNERAD AV FREDRICH IWERSSON

Signerade möbler av Fredrich Iwersson är mycket sällsynta. Bukowskis sålde 2009 (auktion 554, katalognr 797) en signerad tvålådig byrå med inläggningar. Auktionens byrå har vackert bevarat mörk mahognyfaner. Skivor av vit italiensk marmor var den dyrbaraste stensorten att ha på gustavianska byråar. Till skillnad från svenska skivor, av kolmårdsmarmor eller kalksten, som var huggen på undersidan, skar italienarna marmor med metallvajer, vilket gav en slät något böljande yta undertill. Ytor på ovansida och underkanter, som sticker ut utanför byrån, polerades släta. På svenska skivor polerades även den utskjutande delen av skivans undersida slät, särskilt på skivor av kolmårdsmarmor.
Handtagen och nyckelskyltarnas utformning är ovanlig, men förekom på gustavianska möbler. Beslagens eleganta släta siluettkontur återfinns på möbler allt sedan senbarocken och fram till om med gustaviansk tid. En gustaviansk byrå på Gripsholms slott har också siluettbeslag (se bild).