488
1152043

Jakob Björck, tillskriven

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jakob Björck, tillskriven
(Sverige, 1726-1793)

Anna Charlotta Bäck (född Adlerberg) (1737-1767)

Olja på duk 79,5 x 64,5 cm. Samtida förgylld ram. Påskrift a tergo "Kongl: Archiatern Bäcks Fru neè Adlerberg" 1763.

Proveniens

Ekebyhovs slott; släkten Ihre; Eva Wrede; i arv.

Merit Laine och Carolina Brown, "Gustaf Lundberg 1695-1786. En porträttmålare och hans tid", 2006, jfr pastellporträtt föreställande grevinnan Gyllenborg, bild nr 41 s. 145. (Tavlan finns på Östergötlands länsmuseum, B584). Kompositionen är nästintill identisk.
Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, jfr bild på målning av Gustaf Lundberg s. 359.

I Svenskt Pantheon, red. G. H. Mellin m.fl., Volym 14, står bl.a. följande att läsa:
”År 1755 ingick fröken Anna Charlotta Adlerberg (1736-1765), dotter till Kammarherren Ol. Adlerberg och hans Grefvinna Anna Sophia Gyllenborg äktenskap med archiatern Abraham Bäck. Den 17-åriga fröken Adlerberg var utmärkt för sin skönhet och sina personliga egenskaper. Hon födde honom tre söner och fem döttrar, varav tre döttrar överlevde sin mor och tog hand om sin far under hans sista år.” Anna Charlotta Bäck blev 29 år gammal.
Abraham Bäck (1713-1795) var svensk kunglig livmedikus och arkiater. Samma år som han promoverades till medicine doktor ärvde Bäck en ansenlig summa av sin morbror handelsman Abraham Bro. Den unge Bäck beslöt sig då för att göra en utlandsresa. Under åren 1740-45 vistades han i Danmark, Holland, England, Frankrike och Tyskland. Efter sin hemkomst kallades Bäck till livmedikus hos Fredrik I och hade längre fram samma befattning hos Adolf Fredrik och Gustav III:s gemål, Sofia Magdalena. Bäck invaldes 1742 som ledamot nummer 73 av Kungliga Vetenskapsakademien och var dess preses tre gånger. År 1752 blev han arkiater och president i Collegium medicum samt läkare vid Serafimerlasarettet, vilket tillkom huvudsakligen genom Bäcks och Olof af Acrels engagemang. Bäck var mycket god vän med Carl von Linné, som uppkallade ett släkte bland myrtacéerna, Bæckea, efter denne vän. I Bäcks födelsestad Söderhamn finns numera en gata med namnet Abraham Bäckgatan.