502
1141004

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Eiffeltornet under byggnad"

Signerad C.L. och daterad Paris 1888. Olja på pannå 26 x 35 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Kersti Friebergs (född Larsson, konstnärens dotter) samlingar, Sundborn; Åmells konsthandel, Stockholm; privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 99; Blaafarveværket, Modum, Norge, "Sommaren med Carl Larsson", maj - september 1989, kat nr 19; Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Larsson", 6 februari - 10 maj 1992, kat nr 269; Göteborgs Konstmuseum, "Carl Larsson", 7 juni - 30 september 1992, kat nr 269.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 103 och upptagen i katalogdelen under år 1888, sid 37 som nr 354.

Även om Carl Larssons namn för många kommit att bli synonymt med de, ytmässigt betonade samt med kalligrafisk precision utförda, akvareller konstnären excellerade i så var han även en oerhört skicklig målare i oljeteknik. Ett högintressant tidigt arbete i denna teknik utgörs av den smått impressionistiska "Eiffeltornet under byggnad" (1888) utförd på plats i Frankrikes huvudstad. Carl Larsson har avbildat ingenjör Gustave Eiffels, numera legendariska samt älskade, torn under konstruktion inför nästa års världsutställning i staden. Målningen redovisar tydligt hur Carl Larsson var väl förtrogen med sin generations landvinningar vad gäller måleri "en plein air", där konstnärerna vände ateljéerna ryggen för att verka, ute i det fria, på plats framför motivet. Tillvägagångssättet förtydligas av den begränsade storleken på målningen som kommer av det var besvärligt att skapa kompositioner av större storlek utomhus. Om målningens storlek kommer av praktiska betingelser så har dess format helt andra anledningar. Det kan tyckas märkligt att Carl Larsson väljer ett så pass nära utsnitt av motivet att Eiffeltornet förefaller vara färdigbyggt då målningen uttryckligen heter "Eiffeltornet under byggnad". Carl Larsson har emellertid, i enlighet med dåtidens landvinningar inom det internationella måleriet, valt att tillämpa ett djärvt beskuret perspektiv i kompositionen vilket var à la mode i Frankrike där dåtidens konstnärer fann påtaglig inspiration i de japanska träsnitten. Parisbilden ingick ursprungligen i fru Kersti Friebergs (född Larsson, konstnärens dotter) samlingar i Sundborn och har visats på betydelsefulla utställningar på Liljevalchs konsthall ("Carl Larsson. Minnesutställning"), 1953 samt Nationalmuseum ("Carl Larsson"), 1992.

Konstnär