505
1156169

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Vaxholm i månljus

Signerad Alfr. Wahlberg. Olja på duk 60 x 92,5 cm. Högklassig förgylld och ornamenterad originalram.

En större variant av målningen, daterad 1878, inköptes 1:a november samma år från Wahlberg av konsthandlare T. Wallis i London för dennes privatgalleri (J. K. Janzon [Spada], "Alfred Wahlberg", SAK, 1909, sid 219: Förteckning över arbeten af Alfred Wahlberg, inköpta af eller genom konsthandlarfirman Wallis i London, under 1/11 1878 "Månsken - Waxholm [160 x 100 centimeter]" ). Denna målning är sannolikt identiskt med ett månskenslandskap av Wahlberg daterat 1878, 103.5 x 163 cm., som såldes på auktion på Sothebys, London, 18 maj 2006, kat nr 219 som ”Moonlit Harbour Scene, 1878" (fig. 1). Alfred Wahlberg besökte Vaxholm redan hösten 1872 då en av hans mest kända målningar tillkom: ”Landskap från Vaxholm” (71 x 110 cm, Nationalmuseum) (fig. 2).

Skymningsbilder ingick som ett av huvudmotiven i 1800-talets stämningsmåleri, och många konstnärer excellerade i månskensskildringar. Alfred Wahlberg var och förblev den obestridde mästaren inom denna motivkrets. Hans skicklighet att skildra månskenets skiftande former ledde till att han i Frankrike kom att kallas "Le peintre du clair de lune". Den kände franske konstkritikern Albert Wolff skrev i Le Figaro (citerat på svenska i utställningskatalog, Åmells konsthandel, "Alfred Wahlberg. Landskap", 21 november-19 december 1986, under kat nr 7):

”Det är ett månsken, och jag vet icke någon artist som bättre än Monsieur Wahlberg återger dessa nattliga effekter. Skyarna ila drifna af brisen. M. Wahlbergs för honom utmärkande faktyr, hvilken synes gå till väga med små fläckar, förlänar himmeln ett förvånande lif; vattnet, hos denne svenske mästare, rör sig och vibrerar i en ljusstyrka hvilken icke kan överträffas.”

Även svenska konstnärer verksamma i Paris beundrade Wahlbergs verk. Ernst Josephson, vilken förevigat Wahlberg i ett magnifikt porträtt från 1884 (Prins Eugens Waldemarsudde) (fig. 3), ansåg hans landskap "höra till salongens bästa verk" (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V. 1967, sid 540).

Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra – en prestation oöverträffad av någon annan svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerade friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare.

Wahlberg kom under sin levnad att regelbundet besöka Sverige under somrarna. Under sina besök i Stockholm bodde han vanligtvis på Grand Hôtel.

I år är det 50 år sedan människan landade på månen, vilket uppmärksammas världen över. I Paris visas för närvarande utställningen ”La Lune” på Grand Palais, vilken belyser människans fascination och dokumentation av månen sedan tidernas begynnelse, från en vidskeplig, vetenskaplig såväl som konstnärlig aspekt. Ett stort antal konstverk från renässans till nutid i villka månen eller månsken spelar en betydande roll, är inkluderade på utställningen.

Konstnär