506
1154619
Arvid Johansson
(1862-1923)

Musselplockare, Frankrike, strandscen från Normandie eller Bretagne

Signerad ar. Johansson. Olja på papp-pannå 27,5 x 35,5 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 910 - 2 388 EUR

Klubbat pris:
42 000 SEK
Övrigt

Efter studier i Stockholm utbildade sig Johansson i Düsseldorf och därefter i Paris. 1894 gifte han sig med fransyskan Charlotte Louise Caroline Lucas och förblev bosatt i Paris till sin död.

Johansson gjorde sig tidigt känd som tecknare i Frankrike, särskilt av sjömotiv och var medarbetare i flera franska tidningar, bl. a. ”Le Monde illustré”, ”Le Journal” och ”L’Illustration”, för vars räkning han medföljde franska flottan på kryssningar. Han erhöll officiella uppdrag för målningar av krigsskepp och flottparader och utnämndes 1897 till ”Peintre du ministére de la Marine”. 1899 erhöll han hederslegionen. Johanson tillhörde 1885 års opponenter samt var medlem av Konstnärsförbundet 1886-96.

I motivval såväl som stämning visar den aktuella målningen likhet med en målning av Johansson som såldes på Christies, London, 19th Century European Art, 16 mars 2017, nr. 31 ”Sunset over calm waters”, 70 x 105.5 cm. (GBP 11250). I likhet med denna är den aktuella målningen odaterad, men torde vara utförd på 1880-talet.

Om auktionen
Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05