513
1154183

Jakob Björck

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jakob Björck
(Sverige, 1726-1793)

Prins Fredrik Adolf, Hertig av Östergötland (1750-1803).

Duk 75 x 56 cm. Samtida förgylld och bronserad krönt ram med hertigvapnet för Östergötland.
Text a tergo: "af
Hans Kongl Höghets Hertigen
af Östergötland
givit till
Presidenten i Kongl: Camar Revisionen
och öfverkammarherren
Baron Gustaf Adolph Reuterholm
år 1793".

Proveniens

Friherre Gustaf Adolph Reuterholm (1756-1813).
Inköpt på Bukowskis: Internationella Höstauktionen 1988, kat nr 24.

Jakob Björk efter Gustaf Lundberg.

Porträttet är krönt med Östergötlands vapen och hertigkrona, då prinsen blev hertig av detta landskap 1772.
På porträttet bär han uniform m/1779 för Västmanlands regemente. Då han var dess överste och chef från 1780-1803 (tf från 1773).
Han bär dessutom Serafimerordens band och kraschan samt Svärdsordens riddartecken.

Bukowskis ber att få framföra sitt tack till Magnus Källgren för den värdefulla informationen om porträttet.