514
1143948

Carlo (Innocenzo) Carloni

(Italien, 1686-1775)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carlo (Innocenzo) Carloni
(Italien, 1686-1775)

CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.

The Death of Saint Joseph: a modello for an altarpiece, 1731. Uppfodrad duk 60 x 38 cm.

Ytsmuts, något gulnad fernissa. Strödda retuscher. Krackelyr. Litet färgbortfall (i facklan).

Proveniens

Christies, London, 11 juli 2008, kat nr 202.