523
1153333

Lauritz Tuxen

(Danmark, 1853-1927)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
Lauritz Tuxen
(Danmark, 1853-1927)

LAURITZ TUXEN, olja på duk, signerad L. Tuxen och daterad 1887.

Hemvändande fiskare, Pas de Calais. 95 x 145 cm.

Krackelyr. Helhetsintrycket är gott.

Charlottenborg, 1887, kat nr 642; Charlottenborg, 1888, kat nr 292.

Svanholm 286.

Laurits Tuxen kom att på många sätt påverka det danska konstlivet. Dels var det han som var en av dem som ”introducerade” den nya franska friare måleristilen, något som även skedde i Sverige genom b.la. Alfred Wahlberg, och kom att påverka kommande generationer konstnärer. Han kom även att bli en viktig lärare genom Kunstnernes Frie Studieskoler som han startade 1882 med b.la. PS Kröyer.
Dock började Tuxens bana som marinmålare och han studerade detsamma för Holger Drachmann. Inom den danska konsthistorien är det just landets marina historia och lokalbefolkningen som påverkades av b.la. fiske som har kommit att bli ikoniskt (genom b.la. Skagenkolonien). Tuxen väckte stort uppmärksamhet när han 1875 ställde ut ”Från Jyllands västkust”. Det aktuella katalognumret fortsätter på det temat – vardagen för fiskarna, men denna gång i Frankrike. Vi som betraktare får vara med i den ömsinta men samtidigt allvarliga scenen med de hemvändande fiskarna. Fruar och barn möter upp när båten kommer i land och längre bort på stranden står en annan folksamling och kanske talar om fiskelyckan eller brist på densamma. Motivets innehåll är rikt och blicken kan vandra på hela den stora duken och ständigt finna nya berättelser.