522
1156164

Johan Fredrik Höckert

(Sverige, 1826-1866)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Johan Fredrik Höckert
(Sverige, 1826-1866)

”Fattigbössan”

Otydligt signerad ”Höck…” (möjligtvis har konstnären efter det att han signerade målningen arbetat vidare med kompositionen och då delvis målat över sin namnteckning). Olja på duk
28,5 x 21 cm. Samtida eller nära samtida förgylld och ornamenterad ram.

Proveniens

Riksdagsman Gustaf Ferdinand Olofsson (i riksdagen kallad "Olofsson i Åvik", Västra Ny socken 1849-1929 Askersund (genom köp 1885 för 16 kronor).

Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Minnesutställning över Johan Fredrik Höckert”, 13 mars - 15 april 1926, kat nr 72: ”Fattigbössan” (utlånad av Riksdagsman Gustaf Olofsson, Askersund).

Aron Borelius, ”Johan Fredrik Höckert 1826-1866”, SAK, 1927, sid 185, sid 314, under ”Höckerts målningar”, under 1858, nr 79 ”Fattigbössan”.

Arkiv:
Lund, Lunds Universitets Bibliotek, fotografi deponerat av Aron Borelius.

Målad i Orsa under Höckerts första vistelse i Dalarna sommaren och hösten 1858. Höckert besökte där en rad orter som Leksand och Rättvik, men Orsa och Mora var hans två huvudstationer. I Orsa vistades han i tre månader under hösten, där han som gäst inkvarterades i prästgården hos kyrkoherde Olof Ulric Arborelius (1791-1868). Parallellt med sitt eget konstnärskap undervisade Höckert prostens äldsta son Olof Arborelius i måleri. Höckert utverkade också att denne skulle få söka sig in vid konstakademien i Stockholm. Ytterst få målningar av Höckert utförda under hans första vistelse i Dalarna är kända. Den mest kända är porträttet av Såsser Kerstin Andersdotter från Färnäs (Nationalmuseum) (Fig. 1). Efter sin återkomst till Stockholm kom han dock att utföra en rad målningar med motiv från Dalarna baserade på skisser utförda under sin vistelse.

Föreliggande målning visar en Orsakulla med sitt barn donerade pengar i en fattigbössa eller kyrkbössa, en insamlingsbössa för bidrag till de fattigas försörjning, vilka vanligtvis var uppsatta i eller intill en kyrka. Motivmässigt kan målningen relateras till ”Dalkulla bärande sitt barn till dopet” från samma år. I mitten av 1800-talet var kyrkan fortfarande den stora samlingsplatsen för sockenborna. Det var självklart att de flesta i ett hem skulle vara närvarande vid högmässan. Många gick till kyrkan för att de var uppriktigt troende, andra gick till kyrkan för att det var där man fick höra nyheter. Kyrkan hade samma funktion som tidningar har för oss. Viktiga händelser från hemtrakten och riket i övrigt lästes upp av prästen. Dessutom kunde man träffa folk före och efter gudstjänsten för att skvallra eller göra upp om affärer och giftermål. En fattigbössa eller kyrkbössa fanns förr vid många kyrkor och var en gammal sed där människor kunde lägga en slant, att jämföra med kollekthåvar och numera att kunna skänka pengar med betalkort i vissa kyrkor.

I komposition, färgskala och sitt lilla format visar målningen likhet med Höckerts målning ”Affischen” (22,5 x 16 cm, Nationalmuseum NM 6817), tillkommen i Paris omkring 1857 (fig. 2).

Anders Zorn prisade Höckerts målningar från Dalarna. Som Aron Borelius visat, har dessa också övat inflytande på hans konstnärliga utveckling. Henrik Cornell, i en recension av minnesutställningen 1926 ('Johan Fredrik Höckert. Intryck från minnesutställningen', i ”Ord & Bild”, 1926, sid 284), anser att Höckerts serie allmogeflickor utförda 1858-1865 hör till de koloristiska mästerverken i svensk konsthistoria.