61
1153898

PIETRE DURE SKIVA, Italien, omkring år 1900, troligen Rom eller Neapel. Underrede i Louis XIV-stil.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Inläggningar av olika stensorter, bland annat Agate, Portasanta (röda kanterna runt agaten), Broccatello di Spagna, Alabastro di Napoli, Giallo di Siena (gul), Bloodstone/Green jasper (hörnen), Bardiglio (grå sten), Jasper (ovaler), troligen Rosso Antico, samt svart belgisk marmor. Underrede av skulpterat trä. Skivans längd 133, bredd 73, höjd 3 cm. Höjd inkl. underrede 71 cm.

Mindre stenkantbitar saknas, repor, slitage.