64
1151538

SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med tre lådor. Sarg med tre lådor. Märkt med pappersetikett "Presidentskan Augusta Lovéns tetstamentsgåva till Ersta Diakonianstalt år 1940". Längd 128, bredd 70, höjd 80, höjd inkl. uppsats 94 cm. Nyckel finns.

Ställvis smärre fanerbortfall, ett lås senare.

Proveniens

Tidigare Augusta Lovén.
Såld på Bukowskis, auktion 1978, auktion 408, katalognummer 535.

I Augusta Lovéns testamentariska gåva 1940 fick Ersta Diakonianstalt en av sina största gåvor på 400.000 kr och diverse möbler. Augusta var aktiv i mer än 25 år i Diakonissarbetsföreningens styrelse och deltog 1919-36 i Svenska Diakonissällskapets styrelse.