63
1146052

SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets mitt, hurts signerad av Widbom 1759, Drottningholm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Mahognybonad al. Beslag av förgylld mässing. I sargen tre lådor. Uppsats med nio lådor och ett fack, samt på baksidan låda. På insidan av hurtsens överdel märkt med blyertsinskription "Drottningholm d 21 januari 1758 Pehr Pettersson Widbom". Pehr Pettersson Widbom blev antagen som slottssnickare på Drottningholm 1737, blev mästare i ämbetet utan mästerstycke 1751. Längd 150, bredd 81, höjd 78,5, höjd inkl uppsats 126 cm.

Uppsats och skrivbord 1700-tal men inte ursprungligen sammanhörande. Uppsats och skrivbord ursprungligen svärtade. Delvis senare beslag. Nyckel saknas till de tre större lådorna.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, sid. 367, jämför fanerat skrivbord med uppsats.

Pehr Pettersson Widbom har signerat flera eleganta skrivbord i rokoko, både svärtade eller fanerade, varav ett såldes på Bukowskis våren 1994, auktion 492, katalognummer 437.