66
605432

SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fanerad med fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Bakom klaff fem lådor samt fack. Nedtill fem lådor. Längd 82, bredd 80, höjd 100 cm. Nyckel medföljer.

Beslagskompletteringar.

J. A. Roubo, L'Art du Menuisier en meubles, Paris 1772, se ritning av rokokosekretär.

De svenska mästarna var starkt influerande av det franska möbelmodet. J. A. Roubos kopparstick av olika möbeltyper kom ut 1772 och blev en viktig kunskapskälla internationellt.