67
1151564

SEKRETÄR, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med mahogny. Lister och beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Skrivinredning bakom klaff. Tre lådor. Signerad "C: D: FICK", och märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 74, bredd 47, höjd 122 cm. Nyckel finns.

Bakstycke maskstunget. Klaff med torksprickor.