68
1139085

SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mahognyfanerad. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tvådelad med draghandtag på sidorna, rundade främre kannelerade hörn. Klaff framför inredning av 21 mindre lådor samt lucka och fack. Tre lådor. Längd 120, bredd 51, höjd 122,5 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerlagningar.