69
1098869

SKÅP/GARDEROB, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av grå marmor. Sidor med handtag. Bakom två dörrpar totalt sex utdragbara fack. Längd 138, bredd 67, höjd 149 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Ett sidohandtag skadat och löst.