676
1115654

TEXTILIER, broderat siden. Qingdynastin samt tidigt 1900-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Panel i ljusrosa siden med fenixfåglar mått 150x45 cm. Panel i mörkblått siden med broderier mått 67x96 cm. Broderi med vågformationer och rundlar mått 165x73 cm. Broderi vågformationer samt drakar, fragment klippt. Mått 25x145 (troligen nederdel till rock). Broderi vågformationer 47x195 cm (fragment, söderklippt av något större).

Skador, lagningar, slitage, fläckar.

Proveniens

From the Collection of Gustaf Wallenberg (1863-1939). The collection was acquired between 1906 and 1918 when Wallenberg was the Swedish Envoyé in Tokyo. From 1907 he was also accredited for Beijing. Thence by descent.