688
1146277

MYNT, 147 stycken, silver och koppar. Sen Qingdynasti, Kina, Hongkong, Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Bestående av:
14 kopparmynt, märkta med 'Republic of China, Ten Cash', 111 gram, diameter ca 2,7 cm.
11 kopparmynt, märkta med Tai Ching Ti Kuo, med olika emblem i mitten, 122 gram, diameter ca 2,8 cm.
8 kopparmynt, märkta med Tai Ching Ti Kuo, med olika emblem i mitten, 20 cash, 84 gram, diameter ca 3,3 cm.
21 kopparmynt, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal, från olika provinser, 152 gram, diameter ca 2,8 cm.
2 kopparmynt, Hu Poo, 20 Cash, 1903, 5 gram, diameter ca 3,2 cm.
9 kopparmynt, Hong Kong, One cent, 1905 (2) and 1933 (7), 46 gram, diameter 2,2-2,6 cm.
19 kopparmynt, Japan, Taisho (meiji) år 11, korresponderar till 1922, en yen, 60 gram, diameter ca 2,2 cm.
7 kopparmynt, Japan, 1885, en sen, 43 gram, diameter ca 2,7 cm
6 kopparmynt, Japan, 1885, två sen, 76 gram, diameter ca 3,3 cm.
Totalvikt koppar: 699 gram.

17 silvermynt, Kwang-Tung (guangdong provins), Kanton, 1912-1924, 20 cents, 91 gram, diameter ca 2,3 cm.
8 silvermynts, Jiang nan (4) och Guangdong provins (4), 1890-1901, 10 cents, 20 gram, diameter ca 1,9 cm.
8 silvermynt, Hong Kong, 5 cents (3), 10 cents (4), and 20 cent (1), 1892-1933, 19 gram, diameters ca 1,5-2,2 cm.
4 silvermynt, Yuan Shikai i profil, 1914, 50, 20 and 10 cents (2), 13+3+5 gram, diameter ca 1,8/2,3/3,2 cm.
En silvermynt, Sun Yat Sen i profil, 1929, Guangdong provins, 20 cents, 2 gram, diameter ca 2,3 cm.
12 silvermynt, Japan, tidigt 1900-tal, 10-50 Sen, 48 gram, diameter ca 1,8-2,8 cm.
Totalvikt silver: 201 gram.

Slitage, smärre bucklor på flera, flera anlupen, missfärgningar.

Proveniens

From the collection of Mr Ingebreth Mossige-Norheim (1883-1944). See the movie he made from his journeys through Asia with his wife Gertrud Maria Charlotta Mossige-Norheim during this trip in 1934.
Ingebreth worked as a director and head of chemical aquisitions for Svenska tändksticksaktiebolaget (Swedish Match).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

198. Ruud van Empel, "Connection", 2010.
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
Aktuellt bud:
120 000 SEK