Important Spring Sale 617

1155 föremål
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
606. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
Klubbat pris
2 445 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
607. VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
608. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
610. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
611. PLAKETT, porslin. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
615. FAT, ett par, lacque burgautée. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
618. FIGURGRUPPER, två stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
619. OBJEKT, fyra stycken, nefrit. Qingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
620. FIGURINER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
621. PAPPERSVIKT/LINJAL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
622. SKULPTURER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
623. BÄGARE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
624. KOPPAR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
625. OBJEKT, tre stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
626. THANGKA, akvarell och tush på tyg. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
628. SPEGEL, brons. Han/Jin dynastin (200-300 e.Kr.).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
631. VAS, brons. Japan, Meiji (1868-1912), signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
635. ANFADERSPORTRÄTT, akvarell och tusch på siden. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
638. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
639. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
640. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
641. FIGURINER, ett par, brons. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
642. BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
643. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
644. AMITHAYUS, kallförgylld kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
647. BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
648. RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande troligen Mingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
649. BURK med LOCK, brons. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
650. VAS, brons. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. GUANYIN, brons. 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
652. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
653. PENSELSTÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. FIGURIN, brons på sockel av porfyr. 16/1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
656. BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
657. RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
658. BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
659. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
660. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. VASER, ett par, brons. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
663. STIGBYGLAR, ett par, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
664. KOPP, cloissoné. Mingdynasitn (1368-1644).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
667. OBJEKT, cloisonné. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
668. VÄGGVAS, cloisonné. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
674. KANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
681. SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. VAS, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
684. BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
687. TESERVIS, tre delar, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. PANEL, trä. Qingdynasitn (1664-1912).
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
690. PANELER, två stycken, trä. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
691. FIGURIN, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
692. SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. PENSELBAD samt RÖKELSEHÅLLARE, trä. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
696. PALL, trä. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
697. KANGBORD, svart och rödlackerat trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
700. SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK