678
1140364

ÄMBETSMANNA INSIGNIA (BUZI), tre stycken, kesi och broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
612 - 787 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor av en fågel bland buddhistiska element. Mått 27,5x30 cm. Dekor av mytologiskt fyrfota djur ståendes på en klippformation omgiven av vågor, fladdermöss och lyckosymboler. Mått 30x32 cm. Den sista i kesi med dekor av en fågel bland molnformationer 24,5x28 cm.

Slitage, lösa trådar, hål.

Proveniens

Svensk samling.