Important Spring Sale 617

Visning 29 maj–3 juni på Berzelii Park 1 i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Auktion 4–5 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm
Läs mer om auktionen här >

1. KARMSTOL, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
4. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
21. STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
22. STOLAR, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
30. TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
31. BANKETTER, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. SOFFA CONFIDANTE, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
37. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
39. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
42. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
58. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. BORD, svensk rokoko, 1700-talets tredje kvartal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
62. BORD, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
64. SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
68. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
71. Wooton Desk, USA, 1800-talets slut.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
72. SYBÅGE, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
73. TVÄTTSTÄLL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. KOLONN, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
78. SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. SPEGEL, Nordtyskland, 1700-talets första hälft, senbarock.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
80. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
85. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87. SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, daterad 1798.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
88. ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
96. APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
99. LYKTA, för fyra ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK