98
1149128

LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.

Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 060 - 10 600 EUR
7 370 - 11 100 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Piggbotten. Dekor av fruktfat och palmetter. Höjd 140, diam 116 cm.

Proveniens

Lambohof, Östergötland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Lambohof, katalognumret avbildat i Salongen sid. 16.
Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag, Malmö 1971, Lambohof, katalognumret avbildat sid. 389.