81
1098883

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 070 - 3 510 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med ymnighetshorn, granatäpplen och rocailler. Nedtill pilkoger och fackla. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 202, bredd 79 cm.