83
1139792

SPEGEL, av Johan Åkerblad 1778 (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krönande urna och rosengirlang. Nedtill lagergirlang och vasakärve. Signerad IÅ (två gånger). Med Stockholms hallstämpel 1778. Höjd 157, bredd 62 cm.