75
1141854

GUERIDONER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.

Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
6 620 - 7 500 EUR
6 910 - 7 830 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Skulpterad dekor av gripar på skaft med fjällsnitt. Nedtill tre tassfötter. På lösa svärtade träsocklar. Ljuspipor av mässing. Höjd utan sockler 166, höjd inkl. svärtade socklar 175 cm.

En grip senare. Senare reliefdekor av bladrankor av pastellage nedtill på sockeln ovanför tassfötterna. Senare ljuspipor.

Håkan Groth, Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1994, ett identiskt par finns på Rosersbergs slott, se sid. 138.

Under 1600-talet skapades en möbelgrupp bestående av en spegel, ett bord och ett par piedestaler, s.k. gueridoner, för ljusstakar. Kopparsticket av den franska formgivaren Jean Lepautre (1618-82) visar en sådan möbelgrupp i skulpterat trä. Fram till och med Karl Johanstiden på 1800-talets första hälft tillverkades gueridoner. På Rosersberg slott norr om Stockholm står ett par sengustavianska gueridoner som är i det närmaste identiska med katalognumret. Den sengustavianska inredningen på Rosersberg tillkom till Karl XIII under tidigt 1800-tal.