869
1139286

PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, 1900-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad dekor av figurscener samt med kalligrafi. Mått plaketter 19x12, mått med ram 21,5x31cm. Vid inköp monterade som vikskärm, delarna finns kvar och medföljer partiet.

Slitage.

Proveniens

From the Collection of a Swedish – British couple who lived in China during the period 1959-1982. The couple lived and worked in Beijing, Kanton and Hong Kong.