91
1154862

SPEGELLAMPETT, för två ljus, gustavianskt stockhomsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Förgylld och bronserad. Ljusarm av förgylld mässing. Snidad dekor av vasakärve, rosengirlanger och lagerkrans. Nedtill korslagda facklor. Höjd 129, bredd 64 cm.

Förgyllningen sliten. Sekundär ljusarm.